Gündem Haber Girişi: 14.04.2022 - 11:08, Güncelleme: 14.04.2022 - 11:08

PTT ŞUBELERİ TASARRUF İÇİN KAPATILIYOR

 

PTT ŞUBELERİ TASARRUF İÇİN KAPATILIYOR

2021’de 261 PTT şubesi kapandı, 18 şube açıldı
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın, ülke genelinde ve Kocaeli’de kapanan PTT şubelerine dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplanmasını talep ettiği sorulara Bakanlıktan ülke ekonomisini gözler önüne seren bir cevap geldi. Tarhan’ın PTT Şubelerinde tebligat, telgraf, kayıtlı elektronik posta işlemleri başta olmak üzere posta Hizmetleri, havale, hesap, tahsilat, ödeme, HGS ve sigortacılık işlemleri başta olmak üzere Bankacılık Hizmetleri ile yurtiçi ve yurtdışı kargo hizmetleri verildiğine dikkat çektiği soru önergesinde, son dönemde gerek ülke genelinde gerek Kocaeli ilinde PTT şubelerinin kapatılması nedeniyle vatandaşın aldığı hizmetlerde yaşanan aksaklıklara dair yoğun şikayetler alındığının altı çizildi.  2021’de 261 PTT şubesi kapandı, 18 şube açıldı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından gelen cevap ülke ekonomisinin nasıl kötüye gittiğini ortaya koydu. Bakanlığın cevabında şubelerin fayda – maliyet analizi, iş yeri sayısı, rakip firma sayısı/yoğunluğu, zincir market, AVM, sanayi ve üretim alanları gibi kriterlerin dikkate alınarak açılış ve kapanışların yapıldığı ifade edilerek, 2021 yılında kaynak tasarrufu amacıyla 261 işyerinin katıldığı buna karşılık 18 işyerinin açıldığı belirtildi. “Vatandaşın hizmete erişim hakkı gasp ediliyor.” Tahsin Tarhan, Bakanlık tarafından verilen cevabı yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Tarhan şunları kaydetti;  “Kocaeli’de vatandaşlarımızdan PTT şubelerinin kapatılması nedeniyle gelen şikayetlerin artması üzerine TBMM Başkanlığına sunduğumuz soru önergemize Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen yanıt, iktidarın kötü yönetiminin sonucunda ülke ekonomisinin olumsuz gidişinin sonuçlarını açıkça ortaya koymaktadır. PTT şubesi açılışlarında işyeri lokasyonu belirlenirken işlem potansiyeli, çevredeki işyeri yoğunluğu, ulaşılabilirlik, uygun işyeri temini imkanlarının dikkate alındığı söyleniyor. Öncelikle artan kira maliyetleri, kapanan işyerleri ve her geçen gün küçülen ekonomi neticesinde 2021 yılında sadece 18 şube açılırken, fayda-maliyet analizleri, işyeri potansiyeli gibi hususlar dikkate alınarak ve ödeme işlemlerinin alternatif kanallardan yapılması imkanının olmasını öne sürerek 261 iş yeri tasarruf amacıyla kapatılmıştır. Kapatılan şubelerde işlemlerini gerçekleştiren vatandaşlarımıza kaliteli ve yeterli hizmet sunulması amacı ise tasarruf amacının yanında gözardı edilmiştir. Internete erişimin gerek alt yapı gerek maliyetler nedeniyle dahi sınırlı olduğu pek çok bölgede vatandaşımızın hizmete erişim hakkı kötü yönetimin sonucunda, kötü giden ekonomi ve tasarruf ihtiyacı yüzünden kapanan PTT şubeleri ile gaspedilmiştir. Bakanlığın cevabı bu durumun itirafıdır.”Dedi.
2021’de 261 PTT şubesi kapandı, 18 şube açıldı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın, ülke genelinde ve Kocaeli’de kapanan PTT şubelerine dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplanmasını talep ettiği sorulara Bakanlıktan ülke ekonomisini gözler önüne seren bir cevap geldi.

Tarhan’ın PTT Şubelerinde tebligat, telgraf, kayıtlı elektronik posta işlemleri başta olmak üzere posta Hizmetleri, havale, hesap, tahsilat, ödeme, HGS ve sigortacılık işlemleri başta olmak üzere Bankacılık Hizmetleri ile yurtiçi ve yurtdışı kargo hizmetleri verildiğine dikkat çektiği soru önergesinde, son dönemde gerek ülke genelinde gerek Kocaeli ilinde PTT şubelerinin kapatılması nedeniyle vatandaşın aldığı hizmetlerde yaşanan aksaklıklara dair yoğun şikayetler alındığının altı çizildi. 

2021’de 261 PTT şubesi kapandı, 18 şube açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından gelen cevap ülke ekonomisinin nasıl kötüye gittiğini ortaya koydu. Bakanlığın cevabında şubelerin fayda – maliyet analizi, iş yeri sayısı, rakip firma sayısı/yoğunluğu, zincir market, AVM, sanayi ve üretim alanları gibi kriterlerin dikkate alınarak açılış ve kapanışların yapıldığı ifade edilerek, 2021 yılında kaynak tasarrufu amacıyla 261 işyerinin katıldığı buna karşılık 18 işyerinin açıldığı belirtildi.

“Vatandaşın hizmete erişim hakkı gasp ediliyor.”

Tahsin Tarhan, Bakanlık tarafından verilen cevabı yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Tarhan şunları kaydetti; 

“Kocaeli’de vatandaşlarımızdan PTT şubelerinin kapatılması nedeniyle gelen şikayetlerin artması üzerine TBMM Başkanlığına sunduğumuz soru önergemize Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen yanıt, iktidarın kötü yönetiminin sonucunda ülke ekonomisinin olumsuz gidişinin sonuçlarını açıkça ortaya koymaktadır. PTT şubesi açılışlarında iş yeri lokasyonu belirlenirken işlem potansiyeli, çevredeki iş yeri yoğunluğu, ulaşılabilirlik, uygun iş yeri temini imkanlarının dikkate alındığı söyleniyor. Öncelikle artan kira maliyetleri, kapanan işyerleri ve her geçen gün küçülen ekonomi neticesinde 2021 yılında sadece 18 şube açılırken, fayda-maliyet analizleri, iş yeri potansiyeli gibi hususlar dikkate alınarak ve ödeme işlemlerinin alternatif kanallardan yapılması imkanının olmasını öne sürerek 261 iş yeri tasarruf amacıyla kapatılmıştır. Kapatılan şubelerde işlemlerini gerçekleştiren vatandaşlarımıza kaliteli ve yeterli hizmet sunulması amacı ise tasarruf amacının yanında gözardı edilmiştir. Internete erişimin gerek alt yapı gerek maliyetler nedeniyle dahi sınırlı olduğu pek çok bölgede vatandaşımızın hizmete erişim hakkı kötü yönetimin sonucunda, kötü giden ekonomi ve tasarruf ihtiyacı yüzünden kapanan PTT şubeleri ile gaspedilmiştir. Bakanlığın cevabı bu durumun itirafıdır.”Dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gebzeninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.