Yazı Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 23:05
 
Kitapla Büyüyen ve Gelişen Şehir: Darıca
Resul Orman
rekor036@hotmail.com
 
 

Kıymetli okurlarım..

 

Bu haftaki yazımızda Darıca, Dilovası, Çayırova ve Gebze’de bulunan kitapevleri, kütüphane ve son dönemlerde bölgelerimize yapılmakta olan kitap fuarlarına değinmeye çalışacağız. Yıllarca bölgemiz kütüphanelerin olmayışının büyük sıkıntısını çektik ama son dönemlerde bu sıkıntı giderek azalmaya başladı yine de bu nüfusa göre yetersiz. Bu sıkıntı en yakın zamanda aşılacak tam anlamıyla. Ayrıca bölgemizde kitap fuarları düzenlenmeye başlandı. İlkini Çayırova Belediyesi’nin başlattığı, Darıca Belediyesi ile devam ediyor vatandaşlar hem kitabı uyguna alma imkânı hem de yazar okuyucu buluşması bakımından ve eserin yazar dünyasının yansımasının daha iyi anlaşılması açısında önem arz ediyor. Düzenlen her fuar ile eksikler giderilmeye çalışılıyor. Bunu görmekte ayrıca gelecek açısından bizlere ışık tutuyor. Biz okuyucuların istediği aslında bölgemiz için ortak bir fuar alanı oluşturulup, belli aylarda değil, sürekli hareketli bir şekilde bu kültür işleyişi devam edip şehrimizin İlim dünyasını oluşturmalı.

 

Yaptığımız tarihi ve kültürel araştırmalar sonucunda kurulan her vakıftan sonra bir kütüphane kurulduğunu anlıyoruz. Bölgemiz iki Şeyhülislam çıkartarak eğitimde ne kadar önde olduğunu adeta ispatlar bir şekilde tarihe not düşmüş. Darıca Belediyesi’nin programında katılımcı yazarları incelediğimde büyük fark oluşturmuş. Bunlardan bazıları Nurullah Genç, Bahadır Yenişehirlioğlu, Mete Yarar, Alişan Kapaklıkaya, Hatice Kübra Tongar ve bölgemiz için önemli değerli Gazeteci-Belgeselci İsmail Kahraman gibi önemli isimler var. Tarihe bu notu düşen Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ve ekibini kutluyor, başarılarının devamını dilerim.

 

Kitap ve okuyucu konusunda Gebze Center’da bulunan Penguen Kitabevi’nin ise okuyucudan tam not aldığını söylemek lazım. Gebze Kitap Fuarı Kitapevi ise yeni yüzüyle yakında modern bir şekilde okuyucuyla buluşacak. Okur yazar oranında bölgemizin tarih yazdığını söylemeliyim. Kütüphaneler dolu, kitapevleri ise kitap satışı olduğunu tespitlerimiz sonucunda bizzat tanık olmanın mutluluğunu yaşadık.

 

Peki bu kitap fuarlarında her yazardan ve yayınevinden kitap toplanıp bir okulun Kütüphanesi kurulsa buna da kardeş Anadolu’nun ücra yerleri tercih edilip gün anlam ve önemine uygun isimle anılsa nasıl olur ya da şehir içinde merkezi güzergahlara özel okuma için küçük yerler yapılsa nasıl olur diyor bu konuyu yöneticilerimizin takdirine sunuyorum...

 
Etiketler: Kitapla, Büyüyen, ve, Gelişen, Şehir:, Darıca,
Yorumlar
Haber Yazılımı