Yazı Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 23:34
 
İskoliye Mektebi
Resul Orman
rekor036@hotmail.com
 
 

Kıymetli okurlarım..

 

Bu hafta ki yazımızda önce ki haftalarda başladığınız Darıca yazı serimizin ikincisi ile devam edeceğiz. Daha öncede belirttiğimiz gibi turizm şehri olmaya aday olan, dizi ve filmlerin çekildiği, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edip, misafir oldukları kültür ve turizm şehri ifadesini kullanıp siz kıymetli okurlarımın taktirine sunuyorum. Bu hafta Darıca’nın eğitimiyle adını duyduğumuz tarihi İskoliye Mektebi’ni yani eski Rum okuluna değinmeye çalışacağız.


Öncelikle yıkılmakta olan bu tarihi eseri bölgemize kazandıran bir önce ki Darıca Belediyesi yönetimine ve şimdi kullanımıyla milletin huzuruna sunan hem Kaymakamlık binası hem de kültür, sanat merkezi haline getirilmesinde başrol oynan Darıca Belediye Başkanı sayın Muzaffer Bıyık’a teşekkür ediyor, hizmetlerinin misli ile artmasını diliyor ve de eski ahşap binalar üzerine yeni bir özel çalışma yapmasını önerisin de bulunmaktan da kendimi alamıyorum.


Darıca'da yaşayan Rumlar tarafından çocukların eğitimi için 19'uncu yüzyılın sonlarında inşa ettirilen İskoliye Mektebi Rum Okulu olarak 1875 yılında yapımına karar verilen, 1882’de açılan İskoliye Mektebi’nde 1964’e kadar eğitim verildi. Rumların Yunanistan’a gitmesiyle bu tarihten sonra kısa bir süre kaymakamlık olarak hizmet veren, 1990 yılında büyük yangında çatı ve döşemeleri yanan, 1999 depreminde çok ağır hasar gören tarihi bina adeta yok olmak üzere bir diğer deyimse kaderine terk edilmişti.
 

Darıcanın Tarihçisi Mutlu Kerem Kolcuoğlu ise binanın tarihi tanımını en iyi yapan kişidir bu konuda bilgi ve belge konusunda kendisine birçok anlamda kendisine borçlu hissedip, teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Rission Elliniko Sohollio veya Türkçesiyle Darıca Rum Okulu. Okul 1875 Yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1882 Yılında tamamlanmıştır. Bu yapı Panayioti Yannikoğlu tarafından oğlu adına yaptırılmış, oğlunun koleradan ölmesi üzerine Rum Cemaatine bağışlanmıştır. Okulun bahçesinde mermerden yapılmış bir çeşme ve bu Çeşme'nin üzerinde bir yazıt vardı. Yazıtta şöyle yazıyordu:


"Bu okul Rissionlular tarafından siz çocuklarımız için inşa edilmiştir. Buraya gelin ilim ve eğitim suyundan için ve sizden sonra gelen nesillere sevgi, Barış, minnet ve saygıyla ilim sahibi olmanın sizleri daha iyi insanlar yaptığını anlatın."


17 Kasım 1910 Büyük Darıca yangınında 4 Ortodoks Kilisesinin tamamının yanması üzerine Okulun birinci katı kiliseye çevrilerek ibadete açılmıştır. 1922 Yılında Okulda eğitime son verilmiş ve 1929 yılında Türk Hükümeti tarafından ilkokul olarak eğitime açılmış ve aralıksız 1964 yılına kadar kullanılmıştır. Rission Darıca'nın Rumca adı, Elliniko Rum ve sohollio okul anlamında.

 

Kocaeli Valiliği ve Darıca Belediyesi iş birliği tarafından 2015 yılında tarihi İskoliye Mektebi’nin restorasyon çalışmaları başlatılmış bugün Darıca’mıza, Darıca halkının hizmetine sunulmuştur.

 
Etiketler: İskoliye, Mektebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı