Yazı Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 12:40
 
Gebze'deki İş Yerlerinin Yabancı İsim Hastalığı!
Hakan Bayram
hakan@gebzeninsesi.com
 
 

 

Bilmiyorum hiç dikkatinizi çekti mi?

 

Gebze'de özellikle çarşı ve yoğun olan caddelerdeki işyerlerinde tabelaların yüzde doksanı Türkçe düşmanı!

 

Evet evet! Bunu abartısız olarak söylüyorum. Tam anlamıyla Türkçe düşmanı!

 

Aslında bunu sadece Gebze olarak algılamamak lazım. Büyükşehirler başta olmak üzere ülkemizin birçok kentinde durum maalesef böyle! Bu ne gaflet, bu ne vurdumduymazlık, bu ne tür gafillik!

 

Gebze'deki kafe furyasında bu isimleri daha çok ve daha rahat görebilirsiniz!

 

Bu derece kültür erozyonu belki de hiç olmamıştır!

 

Cadde, sokak ve Avm'lerdeki işyerlerinin tabelalarına lütfen biraz daha dikkatli bir şekilde göz atın. Sırf "Batı hayranlığı" ve işyerine kalite(!) ve marka katmak adına böyle bir işe girişiyorlar!

 

Ayıp ediyorlar!

 

Bu kadar saçma isimlerle hem göz zevkimizi, hem estetiğimizi hem de ruhumuzu işgal ediyorlar!

 

Ruslar yüzyıllar boyunca Orta Asya'daki Türkî devletlerin birbirleriyle anlaşmaması ve konuşmaması polikitasıyla oradaki soydaşlarımızla dil bağımızı kopartarak birbirimizle bizleri anlaşamaz hale getirdi! Bugün Azerbaycanlı kardeşlerimizle bile zor anlaşıyoruz! Neden? Çünkü dil bir toplumun en önemli öğesi ve kimliğidir. O kimliği bozunca ortada sadece ruhsuz ve anlaşılmaz bir ceset kalır!

 

Bugün Özbek, Kırgız, Kazak, Türkmen vs.. hangi soydaşlarımızla anlaşabiliyoruz dil olarak? Belki ortak bir dili kullansaydık bambaşka hale gelir ve çok farklı gelişirdik! Ama bunu istemediler! O yüzden ilk olarak dilimizi bozdular!

 

Bugünde aynı şeyi tabelalarla yapıyorlar. Şimdi burada size yüzlerce firma ismi sayarım ama her neyse! Siz zaten bu yazıdan sonra daha dikkatli çevrenize baktığınızda onların kim olduğu göreceksiniz!

 

Yani berber, bir lokmacı, bir tatlıcı, bir giyimci, bir dişçi neden böyle kültürümüze, dilimize ve benliğimize uymayan bir isim kullansın ki?

 

Resmen facia! Bilmiyorum bu işle belediye mi ilgileniyor, zabıta mı yoksa Ticaret Bakanlığı mı? Artık kim ilgileniyorsa lütfen bu işe el atsınlar!

 

Milletin duygusuyla, ruhuyla, kültürüyle dalga geçmesinler. Burada üretilen bir tekstil ürününe yabancı bir isim koymakla onun marka değerini artırdığını sanan avanaklara sesleniyorum:

 

Sizin yaptığınızı gâvur yapmıyor!

 

Vatandaşın ve özellikle gençlerin beynini yıkamaya kimsenin hakkı yok!

 

Eğer bu batı hayranlığı ya da meraklılığı ise gidin bir bakın bakalım oralarda size ait isimler kullanılıyor mu? Hadi olsun yüzde 1!

 

Çok uzun ve detaylı hatta rakamlar vererek konuyu genişletmekti amacım ama bu kadar yeterli olsun. Zira arif olan anladı bizi zaten!

 

Son olarak, dilimizi koruyalım. Dilimiz bize fazlasıyla yeter. Zaten konuştuğumuz kelimelerin çoğu yabancı kökenli! En azından iyice bozmayalım.

 

Saygılar..

 

 
Etiketler: Gebze'deki, İş, Yerlerinin, Yabancı, İsim, Hastalığı!,
Yorumlar
Anketler
BEYLİKBAĞI BÖLGESİNİN EN BAŞARILI MUHTARI KİM?
sanalbasin.com üyesidir
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16.
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı