Yazı Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 10:20
 
Çağımızın Hastalığı Narsisizm
Elif Davulcu
 
 

 

Narsisizm, kibirlilik, kendini beğenmişlik, azamet ,gösterişçilik,ben merkezcilik,hasetçilik anlamlarına gelir. 

    

Narsist kişi, kendini çok önemser,son derece mağrurdur,her fırsatta kendini metheder,çok konuşur ,kendi hayalinde bir efsanedir .Kendisine aşırı hayrandır kendisine sevdalıdır Narsist kişi hep başkalarından övgü, takdir,alkış bekler  fakat kendisi hiç bir şey vermeye yanaşmaz.

 

Narsistler , başka insanları istismar etme konusunda da biriciktirler ,kendi çıkarları için başkalarını hiç acımadan harcayabilirler.Onların gözünde diğer insanların hiç bir değeri yoktur. 

 

Narsist kişi sürekli kendisiyle meşguldür, diğer insanlar onun için ,onun ihtiyaçlarını gidermek ona hizmet etmek için vardır.Diğerlerinin duygu ve düşünceleri önemli değildir.     

 

Pek çoğumuzun etrafında bu tür insanlar vardır, evladımız, eşimiz, kardeşimiz iş arkadaşımız belki de kendimiz Ne oldu da küçük büyük hepimiz bu narsist illetine yakalandık  diye soracak olursak buna verilecek en güzel cevap, modern çağın günümüz insanına dayatması BİREYCİLİK diyebiliriz.       

 

Modernizmin günümüz insanına empoze ettiği algı, kendin için yaşa, sen kendin için varsın, herkes ve her şeyden önce sen gelirsin duygusunun kaçınılmaz sonucu: NARSİSİZM İLLETİ 

 

* Anne Baba tutumlar

* Medyanın bireyciliğe yönelik bireyciliği teşvik eden programlar yapması

* Reklamlar 

* Eğitim sistemi gibi pek çok sebep sayabiliriz.          

         

Bunların içinde  en erken başlayan ebeveyn tutumudur. Otoriteyi küçük çocuklara bırakan onlara hak etmedikleri methiyeler düzen, onları öğretmenlerinin eleştirilerinden koruyan çocuklarına özgürlük tanırken beraberinde sorumluluk vermeyen ebeveyn tutumları maalesef gün geçtikçe artmaktadır.

 

Geçmişte Anne Babasının onayını almak için çabalayan çocuklar idealinin tam aksine günümüzde Anne Babalar çocuklarının onayını almak için çaba göstermektedirler. 

 

Çağa ayak uydurmak adına daha akıllı başarılı öz güveni yüksek, her durum ve ortamda kendisini ifade edebilen çocuklar yetiştirmek adına hoş görü ve fedakarlığın dozunun kaçırılması toplumsal sorumluluğu öğretmeden sadece akademik başarı odaklı çocuk yetiştirmenin sonucu ortaya çıkan Narsisizm illeti. 

 

Bunun yanı sıra üzerinde   "Ben prensesim, ben prensim, ben kralım, ben güzelim " gibi kıyafetlerin üretimi, ünlülerin Sosyal Medya aracılığıyla hayatlarının her anını paylaşmaları  ve Medyanın yayınları da Narsisizm illetinin yayılmasına destek durumdadır.

 

 Nedir bu illetten kurtulmanın yolları dersek şayet. Asırlardır bizi biz yapan kadim değerlerimizi  yeni yetişen gençliğe öğretmek, onların prens ve ya prenses olmadıklarını, kendilerini bekleyen gerek şahsi gerek toplumsal sorumluluklarının olduğunu öğretmek.     

Benlikten geçip bizliğe ulaşmanın gerektiğini bilmek ve bildirmek. 

 

"Hayatta başarılı olmak için Narsist olmak değil çok çalışmak ve kendini geliştirmek gerekir. "

 

 

 

 
Etiketler: Çağımızın, Hastalığı, Narsisizm,
Yorumlar
Diğer Yazılar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Allah'a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı